WGHS Clubs & Activities

  • Anime Club
    Sponsor: Skylar Garcia
    Meets: Room 385
    Wednesdays, 3:30–4:30

    APAC (Asian Pacific American Club)
    Sponsor: Betty Roberts
    Meets: Room 278
    Every other Thursday morning, 7:45am

    Art Club
    Sponsor: Andy Throm
    Meets: Room 190
    Tuesdays, 3:30–4:30


    Athletic Training Club
    Sponsor: Sean Wright
    Meets: Room 322
    1st Thursday of the month, 7:30

    Band
    Sponsor: Jill Young / Kevin Lowe
    Meets: Room 152
    In class


    Best Buddies
    Sponsor: Evyn Spencer
    Meets: Room 158
    TBA


    Book Club
    Sponsor: Sandy Coblitz
    Meets: Library
    Wednesdays, after school


    Branch Creative Writing Club

    Sponsor: Rita Chapman
    Meets: Room 214
    Tuesdays, 3:45


    Chamber Music Club
    Sponsor: Jill Young
    Meets: Room 181
    Wednesdays, in class & after school


    Chess Club and Team
    Sponsor: Jim Voelker
    Meets: Room 356
    Wednesdays after school


    Choir
    Sponsor: Tim Havis
    Meets: Choir Room
    In class, after school


    Class of 2022
    Sponsor: Rachel Huertas
    Meets:TBD
    Every other Wednesday after school


    Class of 2023
    Sponsor: Kristen Cole
    Meets: TBD
    Every other Wednesday, 3:45


    Class of 2024
    Sponsor: Lana Harter
    Meets: TBD,
    Every other Wednesday, 3:45


    Class of 2025
    Sponsor: Ken Winingham
    Meets: TBD
    Every other Wednesday, 3:45


    Cycling Club
    Sponsor: Jeff Stein
    Meets: Room 358
    2nd & 4th Tuesdays, 8:00


    DECA
    Sponsor: Kathryn Laurentius / Kara Siebe
    Meets: Room 248E / Zoom
    Thursday mornings DATES TBA, 8:00

    Developing Game Design Club
    Sponsor: Marty Walter
    Meets: Room 248A
    Tuesdays & Fridays, 3:30–4:30

    Drama
    Sponsor: Todd Schaefer
    Meets: Room 154
    Mon, Tues, Thurs TBD, 3:50–5:30 cast/crew


    Dungeons & Dragons
    Sponsor: Skylar Garcia
    Meets: Room 385
    Wednesdays, 2:30-4:00


    ECHO Newspaper
    Sponsor: Donald Johnson
    Meets: Room 155
    4th hour


    Economics Club
    Sponsor: Jeff Smith
    Meets: Room 357
    Fridays, after school


    FCCLA
    Sponsor: Lauren Maedge / Amie Shea
    Meets: Room 228B, every other Thursday, 2:45

    Feminist Coalition
    Sponsor: Katie Guymon
    Meets: Room 208
    Every other Tuesday, 8:00–8:20


    Fishing Club
    Sponsor: Frank Mandernach

    Meets: Room 003
    After school


    Flute Choir
    Sponsor: Jill Young

    Meets: Room 181
    Mondaysafter school

    French NHS
    Sponsor: Jeff Stein
    Meets: Room 358
    Last Friday of the month, 8am

    Future Medical Professionals
    Sponsor: Sean Wright
    Room 322
    1st Thursdayof the month, 7:30am

    Gardening Club
    Sponsor: Skylar Garcia
    Meets: Room 385
    Fridays, 7:30am


    German Exchange Club (every other year)

    Sponsor: Brent Mackey
    Meets: Room 359
    Wednesdays as needed, 7:15


    German National Honor Society
    Sponsor: Brent Mackey
    Meets: Room 359
    Twice monthly, Fridays, 7:15


    Hi-Step
    Sponsor: Ken Winningham
    Meets: TBD
    TBD


    History in Action Club
    Sponsor: Conner Katsev
    Meets: Room 290
    2nd & 4th Thursdays, 7:45–8:15


    Interact Club
    Sponsor: Dr. Kerry Arens
    Meets: Chelsea Center
    Every other Thursday of the month.
    Leadership team meets on Thursdays in between whole club meetings


    International Club
    Sponsor: Richelle Stange
    Meets: Room 361
    Every other Tuesday, 7:50–8:20


    Junior Classical League / 
    Latin Club

    Sponsor: Jeff Smith
    Meets: Room 357
    TBD, before/after school


    National Honor Society
    (by invitation)

    Sponsor: Amy Rowland
    Meets: PV Commons
    1st & 3rd Fridays, 7:15/2:45

    National Technical Honor Society
    Sponsor: Mark Young

    Meets: TBD
    TBD

    PACERS/Future Leaders
    Sponsor: Jaime Adamski

    Meets: TBD
    As needed

    Pep Club
    Sponsor: Zach Smith
    Meets: Room 280
    Tuesdays, 7:20

    Reel Film Club

    Sponsor: Todd Schaeffer
    Room 154

    Wednesdays, after school

    Robotics Team

    Sponsor: David Kraus
    Meets:Room 009
    Tuesday / Thursday 3:45–5:00

    Rock Climbing Club
    Sponsor: Sean Wright
    Meets: Auxiliary Gym,
    After school


    Scholar Bowl Teams
    (JV & Varsity)

    Sponsor: Jane Knittig
    Meets: Room 370
    Tuesday & Thursday, 3:30–4:30


    Spanish Club
    Sponsor: Patrick Bommarito
    Meets: Room 362
    Fridays, 8:00

    STAR
    Sponsor: Diane Stromberg / Amie Shea
    Meets: FACS Dept.
    5 times/year on Thursdays
    Five times per year, Sept, Oct, Feb and March on Thursday @ 2:45, and in April on Sophomore Learning Day


    Statesmen Symphony
    Sponsor: Jill Young / Andrew Pulliam
    Meets: TBD
    Wednesdays, after school


    STEP Team
    Sponsor: Courtney Jordan
    Meets: PV Commons
    Tues /Thurs, 3:45–4:45


    Student Council
    Sponsor: Lauren Maedge / Brennen Almus
    Meets: PV Commons
    Wednesday, 7:30am

    Tea Club

    Sponsor: Margaret Piper-Zamudio
    Meets:Room 215
    Fridays, 7:45am

    Tri M Music National Honor Society
    Sponsors: Jill Young / Tim Havis
    Meets: Room 187
    Wednesday, before/after school


    Video Game Club
    Sponsor: Skylar Garica
    Meets: Room 385
    Wednesdays, after school

    WGHS A Cappella

    Sponsor: Eric Dunn
    Meets: Room 321
    Audition-only group

    Women in Music Club

    Sponsor: Eric Dunn
    Meets: Room 321
    Mondays, 7:45am

    Yearbook
    Sponsor: Amie Keane / Jocelyn Reiss
    Meets: Room 222
    Every 3rd Tuesday and freelance, after school